2. 5. Zikmund

Zítra: Alexej

Úvod > Aktuality > Velikonoční hrkání 2024

Velikonoční hrkání 2024

Na zelený čtvrtek, 28. března 2024, se Knínicemi přesně v 18 hodin rozeznělo několik hrkaček místních dětí. Obecní kronika uvádí, že tradiční hrkání zaniklo v druhé světové válce a poté se již s tradičním obcházením s hrkačkami neobnovilo. Z doslechu víme, že několik let hrkalo z věže kostela obecní velkou řehtačkou, ale po rekonstrukci věže kostela se již také neobnovilo. Místním občanům se tak podařilo obnovit desítky let starý velikonoční zvyk, který symbolizuje zastrašení Jidáše pomocí řinčení řehtaček. První den se sešlo jen 7 odvážných dětí, jelikož počasí obchůzce po vesnici z důvodu deště nepřálo. Velký pátek se však nesl ve znamení slunečného jarního počasí. Skupinku hrkáčků tvořilo 14 dětí, kterou doprovázelo několik dospělých, jelikož nejmenší děti se ještě vezly v kočárku.  Bílá sobota byla završením hrkání a ve dvanáct hodin se sešly děti i na koledu za třídenní obchůzku vsí. Chodily tak od domu k domu po celé vesnici a říkaly koledu: „Poslali nás naši páni pro pár vajíček za hrkání. Dvě vajíčka nebo čtyři, však jsme si je zasloužily“.  Jelikož je tato událost pro místní nezvyklá, tak jsme byli velice překvapení vlídností a štědrostí místních obyvatel. Pro mnohé se tak vrátily vzpomínky na hrkání z jiných obcí, z doslechu, anebo zkrátka měli radost, že místní děti tráví rády velikonoční prázdní smysluplnou aktivitou, místo povalování u počítače. Děti tak odcházely z koledy se spravedlivě rozdělenými dobrotami a obálkou s finanční odměnou. Za štědrost a milé přivítání tímto všem děkujeme.

Jana Štěpánová

Velký pátek ráno