image

24. 7. Kristýna

Zítra: Jakub
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > FOTO: Masopust Knínice 2024

FOTO: Masopust Knínice 2024Knínice jsou jedna z mála vsí v okolí, kde je masopustní průvod opravdovou tradicí a nepřekvapí tak ani to, že letos opět průvod čítal padesátku, více či méně, tradičních postav. To že průvod skončil v sále místního obecního domu zabitím kobyly a losováním tomboly snad ani není potřeba rozepisovat.

Dovolte mi tak prezentovat úryvek z knínické kroniky z roku 1977, kde se tomuto tématu věnoval toho času kronikář obce Břetislav Karpíšek:

Ještě po druhé světové válce chodil masopustní průvod po vsi po nedělní masopustní zábavě. Nyní chodí maškary po vsi v sobotu a večer následuje masopustní zábava. Organizátorem bývají Požárníci Č.S.Ž, Svazarm. Hlavními účastníky průvodu jsou mladí, ale i starší se zůčastňují. Žen a dívky se průvodu nezůčastňují. Bývá 30 i více maškar. Druh maškar: Cikán vodí kobylu která po skončení průvodu bývá v sále zabíjená, skupina lékařů a čáp který dává děti, zvěřinec který bývá vážen na váze, skupina koz s panákem, šašci, kteří pronásledují děvčata přihlížející průvodu, šenkýři kteří prodávají kořalku (i sud je maska), skupina fotografů která prodává legrační obrázky, dráteníci kteří hospodyňkám opravují hrnce, ale i děvčatům střevíce, nevěsta, ženich a kecal, skupina indiánů, kolovrátkář a j. V každém domě dostávají peněžitou odměnu. Před druhou světovou válkou dostávali také vejce a koblihy. Průvod doprovází hudba která bude večer hrát o taneční zábavě. Ještě krátce po druhé světové válce chodíval náš maškarní průvod v sousedních Radkovicích. Před druhou světovou válkou býval rovněž větší, masky jsou v podstatě stejné. Občané a mládež i starší ze sousedních vsí průvod doprovázejí. Ještě do druhé světové války se udržovala pověra, že čím více hospodyně v masopustě tancovala tím delší bude míti toho roku len.

Břetislav Karpíšek , kronikář

 

To, že je masopust v Kynicích opravdovou tradicí dokládají i dokumenty v archivu místních hasičů, kteří průvod pořádali hned v začátku své existence, tedy před sto lety. Ve fotogalerii najdete doklady o příspěvku ze vstupného do obecní poklady, které se tenkrát museli odvádět.

 

Najdete tam i fotografie letošního průvodu, do kterého se téměř po 20ti letech vrátila maska knínického čápa, která byla nalezena v Krasonicích na půdě školy.            

Za SDH Knínice Pavel Štěpán

 

 

U kostela
Pokladní doklad - zaplaceno do obecní pokladny za vstupenky
Pokladní doklad - vráceno za neprodané vstupenky
Zisk 325,23 Kč, Náklady, Příjmy
Nabídka paruk a krepáků, Náklady, Účet za škrabošky